Három beszállító, egy specifikáció és három különböző kérdés. Amikor egy beszerző csapat ajánlatot küld a 304-es rozsdamentes acél csavarokra, gyakran visszajönnek a válaszok, és megkérdezik, hogy a rendelés 304-es vagy 304L-es legyen, milyen tulajdonságosztályra van szükség, és elfogadható-e az anyagtanúsítvány. Az ok az Rozsdamentes acél 304 rokon ötvözetek családját alkotják, nem pedig egy rögzített összetételt. A kiválasztott minőség megváltoztatja a korróziós teljesítményt, a szakítószilárdságot, a hegesztési viselkedést, a magas hőmérsékletű képességet és az egységárat. A rendelés előtti válogatás sokkal olcsóbb, mint a rögzítőelemek telepítés utáni cseréje.
Mit jelent a 304-es rozsdamentes acél minősége?
A 304-es rozsdamentes acél a legszélesebb körben használt ausztenites rozsdamentes acél. 18% króm és 8% nikkel alapú, ezért gyakran 18/8-as acélnak nevezik, stabil ausztenites szerkezetet és önjavító króm-oxid filmet ad. A króm korrózióállóságot biztosít, míg a nikkel megőrzi a szívósságát és alacsony mágneses reakcióját lágyított állapotban.
Ezen az alapösszetételen belül az ötvözetgyártók beállítják a szén és a nitrogén mennyiségét, hogy létrehozzák a családot: 304, 304L, 304H és a kevésbé elterjedt 304N. A szén a fő változó, amely elválasztja őket.
| évfolyam | UNS | szén | Chromium | Nikkel | Megkülönböztető tulajdonság |
|---|---|---|---|---|---|
| 304 | S30400 | ≤ 0,08% | 18,0–20,0% | 8,0–10,5% | Általános célú 18/8 évfolyam |
| 304L | S30403 | ≤ 0,03% | 18,0–20,0% | 8,0–12,0% | Alacsony szén-dioxid-kibocsátású, hegesztésbarát |
| 304H | S30409 | 0,04–0,10% | 18,0–20,0% | 8,0–10,5% | Magas hőmérsékletű szilárdság |
| 304N | S30451 | ≤ 0,08% | 18,0–20,0% | 8,0–10,5% | A nitrogén növeli a folyáshatárt |
A 304L maximum 0,03%-ra korlátozza a szenet, ami a krómot oldatban tartja a hegesztés során, és megakadályozza az érzékenységet. A 304H minimális széntartománnyal rendelkezik, így az acél 425°C felett kialakítja a szükséges kúszási ellenállást. A 304N nitrogénnel növeli a folyáshatárt a hajlékonyság feláldozása nélkül. A gyakorlatban a rögzítőelem-vásárlók legtöbbször 304 és 304 liter között választanak; A 304H a csavarozásban jelenik meg a forró szolgáltatásoknál, és a 304N a szerkezeti rögzítőknél, ahol a szakasz mérete nem nőhet.
A diagram összehasonlítja a családon belüli szén-dioxid határértékeket. Ennek a különbségnek a gyakorlati hatása a hegesztett szerelvényeken és az üzemi hőmérsékleteken mutatkozik meg, amelyeket a következőkben vizsgálunk meg.
304 vs 304L vs 304H: Erő és szolgáltatási feltételek
Az alábbi mechanikai értékek lágyított rúdra és lemezre vonatkoznak. A csavarok és csavarok erősebbek ezeknél a számoknál, mert a hidegfejezés és a menethengerlés megkeményíti az ausztenites szerkezetet.
| évfolyam | Szakítószilárdság (perc) | Folyási erő (perc) | Megnyúlás (perc) | A rögzítőelemek általános minősítése |
|---|---|---|---|---|
| 304 | 515 MPa | 205 MPa | 40% | A2-70 / A2-80 |
| 304L | 485 MPa | 170 MPa | 40% | A2-70 |
| 304H | 515 MPa | 205 MPa | 40% | A193 B8 csavarozás |
Az ISO 3506-1 a 304-es családba tartozó ötvözetek A2 jelzésű kötőelemeit csoportosítja. Az A2-70 csavarnak el kell érnie a 700 MPa minimális szakítószilárdságot; Az A2-80-nak el kell érnie a 800 MPa-t. Ha „A2-70” feliratot lát egy csavarfejen, akkor egy 304-es családból származó rögzítőelemet néz, amelyet hidegen megmunkáltak egy meghatározott szilárdsági szintig, nem pedig hőkezelt.
A hőmérséklet megváltoztatja a rangsort. A 425°C és a feletti folyamatos üzemben a 304 és 304L gyorsan veszít kúszásszilárdságából, ezért a szabályozott széntartalmú 304H-t részesítik előnyben hőcserélőknél, kazánbelsőknél és karimás csatlakozásoknál. A másik végén az ausztenites minőségek megtartják ütésállóságát kriogén hőmérsékleten, így a 304 továbbra is szabványos választás az alacsony hőmérsékletű berendezésekhez.
Korrózióállóság és a 304 határai
A korrózióállóság az, ahol a 304-es család teljesít a legjobban, és gyakran rosszul is ítélik meg. Normál atmoszférában, édesvízben, élelmiszer-feldolgozásban és enyhe vegyi expozícióban a 304 kötőelemek jellemzően évtizedekig kitartanak. A függönyfali horgonyok, a szaniter szerelvények és a belső gépek mind biztonságos terület a minőség számára.
A határértékek akkor jelennek meg, ha kloridok vannak jelen. A part menti sópermet, az utak jégmentesítő sói és a klórozott medencelevegő megtámadja a 304 passzív filmrétegét, lyuk- és réskorróziót okozva a csavarfejek alatt vagy a menetgyökerekben, ahol a nedvesség összegyűlik. A tengeri kötőelemeknél a specifikálók általában A4-es (316-os család) rozsdamentes acélra váltanak, vagy 304-es védőbevonatú és szigorú passziválású rögzítőelemet választanak.
A hegesztés egy második kockázatot is jelent. Ha a 304-et 425–815 °C-os tartományban hevítik, mint a hegesztési varrat hőhatásövezetében, a króm-karbid kicsapódhat a szemcsehatárokon, és helyileg kimerítheti a krómot. Ez az állapot, amelyet szenzibilizációnak neveznek, az acélt sebezhetővé teszi a szemcseközi korrózióval szemben. A 304L 0,03% maximális széntartalommal kifejezetten ennek megakadályozására készült. Ha a szerelvényt a rögzítőelem beszerelése után hegesztik, vagy ha magát a rögzítőelemet egy szerkezetbe hegesztik, a 304L a biztonságosabb hívás.
Egy beszerzési csapda érdemel figyelmet: a semleges sópermet teszt alkalmazása az egyetlen elfogadási feltétel, és a 304 csavar elutasítása vörös rozsda megjelenése esetén. A 304 vékony passzív oxidréteggel ellenáll a korróziónak, nem rozsdaréteggel, a sópermetező kamra pedig olyan agresszív kloridos környezet, amelynél még egy jól elkészített 304-es rögzítő is gyorsan meghibásodhat. A passziválás eltávolítja a beágyazott szabad vasat, és lehetővé teszi a film megfelelő kialakulását. Magyarázzuk hogyan ellenállnak a rozsdamentes acél csavarok a korróziónak az idő múlásával külön cikkben.
Azoknál a szerelvényeknél, amelyeknél tömítő alátétre van szükség a fej alatt, a 304-es keresztfejű, betétes csavar csökkenti a független alkatrészek számát, és az alátét anyagát a csavarhoz igazítja.
Keresztlapfejű csavar párnával, 410 rozsdamentes acél Ez a csavar 410 martenzites rozsdamentes acélt használ, és horganyzást igényel a korrózióállóság érdekében. Ellenőrizze a szakítószilárdságát és keménységét az A2 vagy F593 fokozat követelményeinek megfelelően a tervezésben. Termék megtekintése → A 304-es rögzítőelemek helyes megadása
Kezdje a standarddal. Az ISO 3506-1 lefedi a metrikus rozsdamentes kötőelemeket, és meghatározza az A2 csoportot a 304-es család számára; Az ASTM F593 304 és 304 literes csavarokat és csavarokat fed le angol méretben. A rajzon vagy a beszerzési rendelésen egyértelműen tüntesse fel a tulajdonságosztályt: az A2-70 ésszerű alapértelmezett, míg az A2-80 nagyobb szorítóterhelést biztosít kisebb átmérőknél.
Az idézetek összehasonlításakor dolgozza ki ezt a döntési sorrendet:
- A rögzítőelem beszerelése után meg van hegesztve a szerelvény?
- Igen – válassza a 304L-t az érzékenység elkerülése érdekében.
- Nem – a 304-es szabvány elfogadható.
- 425°C felett folyamatosan működik az alkatrész?
- Igen – értékelje a 304H kúszási szilárdságát.
- Nem – a 304 vagy a 304L továbbra is megfelelő.
- Gazdag-e a környezet kloridokban, például a part menti levegőben, az útsóban vagy a medencében lévő vegyszerekben?
- Nem – a 304 általában megfelelő.
- Igen – vegye figyelembe a 316-ot, vagy adja meg a passzivált 304-et egy ellenőrzési tervvel.
- Garantált erőszint szükséges? Ellenőrizze a tulajdonságosztályt, és kérjen egy malomvizsgálati tanúsítványt, amely megerősíti a szén-, króm-, nikkel- és nitrogénértékeket.
Kritikus tételek esetén ne hagyatkozzon csak a doboz címkéjére. Hasonlítsa össze a tanúsítványértékeket a fenti első táblázatban szereplő UNS-határértékekkel. Erősítse meg a geometriát is, beleértve a menetemelkedést, a hosszt és a fej stílusát, mert a megfelelő ötvözet rossz menetemelkedéssel továbbra is meghibásodik az összeszerelés során.
Rozsdamentes acél kombinált csavar a Ningbo Risheng-től A zárt alátéttel ellátott kombinált csavarok ugyanabból a bevonatsorból származnak, így biztosítva a kiszámítható galvanikus viselkedést és egyszerűbb ellenőrzést a kritikus összeállítások esetében a bútorokban, gépekben vagy autóipari alkalmazásokban. Termék megtekintése → A zárt alátéttel ellátott kombinált csavarok jó példái a minőségszabályozásnak: a csavar és az alátét ugyanabból a bevonatsorból származik, így a kötésen keresztüli galvanikus viselkedés kiszámítható, az ellenőrzés pedig egyszerűbb.
A kötőelemek gyártása és minőségi ellenőrzése a 304-hez
A 304-es hideg vámtarifaszám kevésbé megbocsátó, mint a szénacél alakítása. Az ausztenites szerkezet gyorsan megkeményedik, így nagyobb az alakítási terhelés, és fontosabb a kenőanyag kiválasztása. Ugyanez a munkaedzés előnyt jelent a menethengerlésnél: a hengerlés összenyomja az acélt a menet gyökerénél, és hőkezelés nélkül növeli a folyáshatárt. Így lesz egy lágyított 515 MPa-os alapanyagból 700 MPa-os A2-70 csavar.
Egy mellékhatás sok vásárlót meglep: az enyhén mágneses 304-es csavar normális. A hideg deformáció az ausztenit egy részét martenzitté alakítja, és a hatás erősebb a menethengerlés és a fejelés után. A 304-es rögzítőelemek mágnesessége nem jelenti azt, hogy a minőség rossz.
Az önfúró csavarokhoz keményebb vágóélre van szükség. Vékony acéllemezeknél a munkaedzett 304-es fúrócsavar jól teljesíthet; nehezebb profilokhoz egyes gyártók 410-es martenzites rozsdamentes acélt használnak a hegyhez. A csavar anyagának a fúrási feladathoz igazítása megakadályozza a hegyek törését és a fejek lekopását a szántóföldön.
Hatlapfejű, hatlapfejű önfúró csavar Ez a fúrócsavar kiküszöböli az előfúrást a vékony acéllemezbe történő közvetlen beépítéshez. Gyártói teszteléssel és több mint 40 éves rögzítő tapasztalattal rendelkezik, megfelel az igényes bel- és kültéri környezetnek. Termék megtekintése → A minőségellenőrzésnek a méreteknél többre kell kiterjednie. A Ningbo Risheng Fastener Co., Ltd.-nél végzett házon belüli tesztelés magában foglalja a méretvetítést, a nyomatékot, a szakítószilárdságot, a sópermetet, a keménységet és a metallográfiai vizsgálatot reprezentatív tételeken. A több mint 40 éves rögzítőelem-gyártási tapasztalattal és az Európába, Amerikába és Japánba irányuló exporttal rendelkező mérnökcsapat segíthet a 304-es alosztály, a bevonat és a tulajdonságosztály javításában a gyártás megkezdése előtt.
Rendelés előtt válassza ki a megfelelő 304-es alosztályt
A 304-es rozsdamentes acél minőségei mérnöki döntések, nem marketingcímkék. Használja a 304-et alapértelmezettként, váltson 304L-re, ha hegesztéssel van gond, és tartsa meg a 304H-t magas hőmérsékletű csavarozáshoz. Határozza meg az ingatlanosztályt, kérje le a tanúsítványokat, és erősítse meg a passziválást. A specifikációval töltött néhány perc megakadályozza a lyukasztást, a repedést és a telepített tétel forgalomból való kivonásának költségeit. Ha segítségre van szüksége az osztályzatnak a jelentkezéséhez való igazításában, tekintse át rozsdamentes acél csavarkínálatunkat vagy küldje el a rajzot és a szolgáltatási feltételeket mérnöki csapatunknak.











